Jdi na obsah Jdi na menu
 


dostihy

26. 9. 2012

Dostih

 
Koňské dostihy na závodišti Churchill Downs, Kentucky, USA

Dostih je chovatelská zkouška, prověřující rychlost koně v klusu nebo cvalu, případně jeho schopnost překonávat překážky. Dostihy se v dnešní době pořádají na dostihových závodištích, každý dostih má určité propozice. Dostihy jsou zařazeny do samostatného sportovního odvětví (mimo jezdectví – což je jiné sportovní odvětví), které se oficiálně nazývá dostihový sport.

 

 Dostihy u nás

Dostihy u nás organizuje a řídí Jockey Club České republiky. Na regulérnost dostihů dohlíží dostihová komise.

Dostihový jezdec se zpravidla označuje jako žokej (i když u nás tento titul přísluší pouze jezdci z povolání, který zvítězil v alespoň 50 dostizích). Na sobě má dres v barvách majitele koně, povinná je i helma a bezpečnostní vesta.

 Druhy soutěží

 Konání dostihu

 Před dostihem

Organizátor dostihu sestaví propozice dostihu, ty jsou zveřejněny v Dostihovém věstníku. Majitel koně nebo osoba jím pověřená podá přihlášku svého koně do dostihu, po termínu podání přihlášek vydá organizátor seznam přihlášených koní. Obvykle týden před startem dostihu podává majitel potvrzení o startu svého koně v dostihu. Na jeho základě se sestavuje startovní listina („startka“). Na ní už mají startující koně přidělená startovní čísla (určují se losem, ale například u neklidných koní lze požádat o přidělení nejvyššího startovního čísla - kůň pak má na startu tu nejnevýhodnější pozici). Stanovená je i váha, kterou kůň ponese, majitel nahlásí jméno jezdce svého koně.

Jezdci uprostřed závodu

Před dostihem probíhá ve vážnici vážení jezdců (včetně sedla), trenér koně v sedlišti osedlá a stájník předvádí v padocku. Jezdci na pokyn startéra opustí vážnici a přejdou do padocku, kde dostanou poslední pokyny od trenéra a majitele koně (tzv. ordre). Na pokyn startéra jezdci nasednou a odchází na dráhu k předvedení zkušebního cvalu (v překážkových dostizích i zkušebního skoku) a pak se dostaví k místu startu.

 Pohlaví jezdců a koní

Ženy a muži soutěží v tomto druhu sportu společně (obdobně jako je tomu u jezdectví). Některých dostihů se zúčastní hřebci, klisny a valaši společně, některé dostihy jsou vypisovány pouze pro klisny - například Jarní cena klisen.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář